Uygurlara ait ünlü Türk destanının adı nedir?

Yazar: SemihVolkan Aktif . Yayınlanma Edebiyat

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 73% (37 Votes)

a) Orhun Yazıtları

b) Oğuz Kağan Destanı

c) Türeyiş Destanı

d) Ergenekon Destanı

 

 

 

 

 

 

Sorunun Doğru Cevabı:

c) Türeyiş Destanı

 

 

 

 

 

Hiyong-Nu hükümdarlarından birinin gayet güzel iki kızı vardı. Bir gün kendi kendine bu kadar güzel kızları, ademoğullarına vermenin uygun olup olmayacağını düşündü ve sonunda onları doğrudan doğruya tanrıya sunmaya karar verdi. Bu gaye ile kendi imparatorluğunun sınırı üzerinde boş bir yer seçerek, çok yüksek bir kule yaptırdı. Ve tanrıdan kızlarını kendisine eş olarak almasını yalvarıp rica ederek, onları götürüp kuleye bıraktı. Sonunda kulenin önünde ihtiyar bir kurt gözüktü. Kulenin dibine yapışarak gece ve gündüz ulumaya başladı, hatta orada kendisine bir in yaparak üç ay hiç kıpırdamadan orada kaldı. Kızlardan biri öteki kardeşine dedi ki: "Babamız bizi tanrıya sunmak için burada bıraktı. Sakın bu kurt, tanrı tarafından gelmiş olmasın?" Hemen kuleden inerek kurdun yanına geldi ve onun karısı oldu. Çocuklar doğurdu ve Hüvey-Hüler onun soyundan türedi.

 

Kaynak: Vikikaynak

Bu Soruyu Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Yazar Hakkında
Author: SemihVolkanEmail: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde master yapıyorum. Aynı zamanda blog yazarlığı, görsel tasarım uzmanlığı ve müzikle uğraşıyorum. Daha çok kültür ve sanat konularında soru seçmeyi tercih ediyorum. Bana mail yolu ile ulaşabilirsiniz.


Yorum Ekleyin: