Birleşik Arap Emirliklerinin başkenti neresidir ?

Yazar: SemihVolkan Aktif . Yayınlanma Genel Kültür

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 75% (6 Votes)

a) Dubai

b) Abu Dabi

c) Fas

d) Umman

 

 

 

 

 

Sorunun Doğru Cevabı:

b) Abu Dabi

 

 

 

 

 

 

Birleşik Arap Emirliklerinin başkentidir. Basra Körfezi kıyısında yer alan şehrin nüfusu 900.000 civarındadır. 1971 yılında başkent olan Abu Dabi petrol gelirleri sayesinde günümüzde modern bir şehir haline gelmiştir.
Dünyadaki petrol rezervleri bakımından en şanslı ülkeler arasındadır. Diğer 6 emirliğin ciddi miktarda petrol çıkaramamasına karşın petrol gelirleri eşit şekilde dağıtılır. Ancak diğer 6 emirlik petrol gelirlerini sadece metro, otoyol, park vs. gibi yerleri finanse etmekte kullanabilir.
Ayrıca Abu Dhabi bir ada olmasına rağmen karaya 3 büyük köprüyle bağlanmıştır. Ve şu anda 4. ve 5. köprü yapım aşamasındadır.
Diğer körfez ülkelerinde olduğu gibi çöl iklimi hakimdir.

 

Kaynak: Wikipedia

 

 

 

 

 

Bu Soruyu Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Yazar Hakkında
Author: SemihVolkanEmail: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde master yapıyorum. Aynı zamanda blog yazarlığı, görsel tasarım uzmanlığı ve müzikle uğraşıyorum. Daha çok kültür ve sanat konularında soru seçmeyi tercih ediyorum. Bana mail yolu ile ulaşabilirsiniz.


Yorum Ekleyin: