1998'den beri gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk kadın filmleri festivali hangisidir?

Yazar: KupaKızı Aktif . Yayınlanma Sinema

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 100% (3 Votes)

a) Uçan Süpürge Film Festivali

b) Mor Çatı Film Festivali

c) Filmmor Kadın Festivali

d) Paso Film Festivali

 

Doğru Cevap: Uçan Süpürge Film Festivali

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, 1998'den beri gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk kadın filmleri festivali.
Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivalinin organizasyonu Uçan Süpürge tarafından yapılmaktadır. Festival, Türkiye ve dünyadan kadın yönetmenlerin uzun, kısa, belgesel ve animasyon filmlerinin belirli başlıklarda izleyiciye sunulduğu ve bu çerçevede panel, söyleşi ve sergilerin düzenlendiği uluslararası bir organizasyondur. Film gösterimlerinin yanı sıra festival kapsamında filmleri gösterilen yerli ve yabancı yönetmenler, basın mensupları, festival yöneticileri, sinema eleştirmenleri Ankara'da ağırlamaktadır.
6. senesinden itibaren festival, sinemaya her alanda emek vermiş kadınları hatırlatmak, ve bu emekleri unutturmamak adına "Uçan Süpürge Onur Ödülü" ve "Bilge Olgaç Başarı Ödülleri" adı altında ödüller vermeye başlamıştır.
Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali ve önemli festivallerinden biri olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, Avrupa Kadın Filmleri Festivalleri Ağının da etkin bir üyesidir. Festival, FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) jürisinin ödül verdiği tek kadın filmleri festivali olma özelliğine de sahiptir. (Kaynak: Vikipedi) 

 

Bu Soruyu Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Yazar Hakkında
KupaKızı
Author: KupaKızıEmail: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Her konuda bilgi sahibi olan Kupa Kızı bilgeliği ve etrafa saçtığı ışığı ile herkesi büyüler. Bulduğu orjinal soruları kimsenin ilgisini çekmese de umarım yakın zamanda sorularının hitleri yükselecektir. Blog yazarlığına yeni başlayan Kupa Kızı ilgisini çeken tüm soruları Joker Hakkı'nda paylaşmaktadır. 


Yorum Ekleyin: